Святыни в Москве

24 августа 2018 года по благословению Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла с острова Корфу в Россию прибудет ковчег со святыми мощами святителя и чудотворца Спиридона Тримифунтского.

spiridon trimif

Тропарь воскресный, глас 8.
С высоты́ снизше́л еси́, Благоутро́бне,/ погребе́ние прия́л еси́ тридне́вное,/ да нас свободи́ши страсте́й,/ Животе́ и воскресе́ние на́ше, Го́споди, сла́ва Тебе́.
Богородичен, глас тойже.
И́же нас ра́ди рожде́йся от Де́вы,/ и распя́тие претерпе́в, Благи́й,/ испрове́ргий сме́ртию сме́рть,/ и воскресе́ние явле́й я́ко Бог,/ не пре́зри, я́же созда́л е́си руко́ю Твое́ю;/ яви́ человеколю́бие Твое́, Ми́лостиве,/ приими́ ро́ждшую Тя Богоро́дицу моля́щуюся за ны;/ и спаси́, Спа́се наш, лю́ди отчая́нныя.
Кондак, глас тойже.
Воскре́с из гро́ба, уме́ршия воздви́гл еси́,/ и Ада́ма воскреси́л еси́,/ и Éва лику́ет во Твое́м Воскресе́нии,/ и мирсти́и концы́ торжеству́ют/ е́же из ме́ртвых воста́нием Твои́м, Многоми́лостиве.
Мцц. Минодоры, Митродоры и Нимфодоры. Кондак, глас 4.
За Тро́ицу терпели́вно страда́льчествовавшия, многоко́зненнаго врага́ победи́сте,/ бра́тски обле́кшеся Ду́хом:/ те́мже водвори́стеся с пятьми́ де́вами,/ в Небе́сном, страстоте́рпицы, черто́зе,/ и со Áнгелы Всецарю́ в весе́лии непреста́нно предстоите́.
Прп. кн. Андрея, в иночестве Иоасафа, Спасокубенского. Тропарь, глас 2.
Я́ко дре́во насажде́нно при вода́х воздержа́ния,/ струя́ми слез твои́х напая́емь, преподо́бне о́тче Иоаса́фе,/ се́яв бо слеза́ми, в ра́дости жне́ши доброде́тельныя рукоя́ти./ Тем Вели́кий Мздовозда́тель в жи́тницах Небе́сных тя сокро́вище положи́,/ но помина́й чту́щих любо́вию пресве́тлую па́мять твою́,/ моли́ Святу́ю Тро́ицу, преподо́бне Иоаса́фе,/ спасти́ся душа́м на́шим.
Ин тропарь глас 2.
Насажде́нный при вода́х воздержа́ния,/ струя́ми слез твои́х напая́ем,/ я́ко ле́торасль живоно́сная в вертогра́де Це́ркве Бо́жия процве́л еси́, блаже́нне Иоаса́фе,/ плоды́ доброде́телей возраща́я и ду́ши ве́рующих пита́я./ Те́мже и Христо́с в Небе́сныя страны́ тя пресели́./ Но помина́й нас любо́вию святу́ю твою́ па́мять чту́щих благове́рне кня́же,/ и моли́ Пресвяту́ю Тро́ицу во е́же спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак, глас 4.
Яви́лся еси́ ве́лие со́лнце Христо́ве Це́ркви,/ просвеща́я тех житие́м свои́м, всече́стне,/ я́ко черпа́лом златы́м от кла́дезя неиско́паннаго,/ чуде́с поче́рпл еси́ от исто́чника неистощи́маго,/ на успе́ние свое́ прише́л еси́, всеблаже́нне Иоаса́фе,/ ны́не всем дае́ши грехо́м проще́ние.
Прп. Павла Послушливого, Печерского, в Дальних пещерах. Тропарь, глас 3.
Послуша́нию Христо́ву подража́вый,/ и и́мени Его́ ра́ди во вся́ком послуша́нии, терпели́вне, да́же до сме́рти, Па́вле всече́стне, потруди́выйся,/ мзду же ны́не послуша́ния своего́ трудолю́бно от Го́спода прие́м,/ к Нему́ всегда́ моли́ся о нас, пою́щих тя.
Кондак, глас 1.
Послу́шника и́стинна и преподо́бным равноче́стна,/ всеблаже́ннаго отца́ на́шего Па́вла,/ прииди́те, люби́мицы, усе́рдие ублажи́м,/ я́ко моля́щася непреста́нно о всех нас.